آپشن overdrive در گیربکس‌های اتوماتیک چیست؟

آپشن overdrive در گیربکس‌های اتوماتیک چیست؟

با ورود خودرو‌های خارجی  در ایران نام یک آپشن شدید به چشم می‌آید و برای بسیاری سوال است که overdrive چیست؟

برخی آن را با افزایش سرعت لحظه ای اشتباه گرفته و برخی آن را یک حالت رانندگی مانند sport و یا s+ میدانند ولی در اصل هیچ کدام از اینها نیست!

برای آشنایی با overdrive ابتدا باید کمی راجع به کارکرد گیربکس‌های عادی برای شما توضیح دهیم.

 

دنده سنگین:
با اصلاح دنده سنگین که آشنا هستید؟ به طور معمول دنده‌های ۱ و ۲ و ۳ را در اکثر خودرو دنده سنگین می‌گویند، در این دنده‌ها صدای موتور زیاد، سرعت کم و قدرت کشش خودرو بیشتر می‌شود. دنده سنگین به underdrive مشهور است، در این حالت شفت ورودی گیربکس باید بیشتر از دور بچرخد تا شفت خروجی که نیرو را به چرخها منتقل میکند یک دور بچرخد، پس واضح است که میل لنگ باید بیشتر بچرخد ، دورموتور بالا رود، مصرف سوخت بیشتر و موتور بیشتر کار کند.

 

دنده سبک:
در دنده‌های سبک ۴ و ۵ این نسبت تقریبا ۱ به ۱ می‌شود که به آن directdrive میگویند ، یکی به ازای هر دور چرخش شفت ورودی شفت خروجی نیز یک دور می‌چرخد و نیروی تولیدی موتور به صورت مستقیم به چرخ‌ها می‌رسد و تبدیل به سرعت می‌شود.

 

اووردرایو overdrive:
حالا که با ساختار انتقال توان و چرخش گیربکس آشنا شدید راحت‌تر می‌توان راجع به چیستی overdrive این آپشن به نسبت گران قیمت توضیح دهیم. به طور کلی overdrive به وسیله یک گیربکس دوم به وجود می‌آید هرچند که در یکی دو سال اخیر و با پیشرفت سیستم گیربکس و طراحی چرخ دنده‌های آن قابلیت overdrive از طریق اضافه شدن یک چرخ دنده به گیربکس عادی خودرو قابل دسترس است.

در خودرو‌های دارای overdrive شما ابتدا باید به سرعت بالاتر و به نسبت ثابتی برسید سپس دکمه over را فشار داده و گیربکس را به حالت overdrive ببرید، دراین حالت شفت ورودی حدود ۰٫۸ دور می‌چرخد و شفت خروجی یک دور یعنی نیروی کمتری تولید می‌کند و سرعت بیشتری خروجی میگیریم . در این حالت دور موتور پایین آمده ولی سرعت ثابت خواهد بود و کمی نیز شتاب گیری در سرعتهای بالا سریعتر می‌شود. برای مثال در دنده سبک ۵ اگر شما با ۱۲۰ کیلومتر و دور موتور ۳ هزار دور در حال حرکت باشید اگر over را روشن کنید همان ۱۲۰ کیلومتر سرعت و یا بیشتر را خواهید داشت ولی دورموتور شما نیم دور کمتر و ۲٫۵ هزار دور خواهید داشت.

مزایا overdrive :

شتابگیری سریعتر در حال حرکت ، مصرف سوخت کمتر، استهلاک کمتر موتور، صدای کمتر موتور در سرعت‌های بالا، پایداری خودرو در یک سرعت ثابت.

  • نویسنده : faghihitrading
  • تاریخ درج : 1397/07/18
  • تعداد بازدید : 181
  • پسندیدم :

پیشنهاد ویژه
Facebook : omran.faghihi.trading.co
Instagram : omranfaghihi.trading.co
Telegram : faghihitrading
whatsapp: 09173627664
aparat: faghihitrading